Zaloguj się do strefy pacjenta.

Blog - Spytaj profesora

Mija tydzień mojego doświadczenia z przedłużonym postem (IF). Wyjąwszy 2 dni świąt, kiedy obowiązywał całkowity brak zasad, poszło …..REWELACYJNIE. Wprowadzenie bardzo prostych reguł IF przyniosło efekt w postaci 1,5% ubytku masy tłuszczu. A że ćwiczę regularnie, masa mięśni nie spada. Ale, co jeść podczas IF? Czy są jakieś reguły? Ja jem wszystko, ale moje „wszystko” znaczy …zdrowo. Poradę jak jeść zapożyczam ze strony od doktora Valter D. Longo, człowieka który o poście, starzeniu się wie WSZYSTKO.
Czytaj całość...

Jak pokazuje świetna praca z 2018 osoby z depresją powinny sięgać po owoce morza i ryby. Wyniki badań prowadzonych na ponad 10 tys respondentów Zaburzenia lękowe i depresyjne były najniższe u osób zjadających największą ilość ryb i owoców morza. Ale gdzie szukać dobrych tłuszczów ? PokażęPaństwu fajną sztuczkę na zwiększenie dobrych tłuszczów w posiłku
Czytaj całość...

W terapii żywieniowej osób z chorobami zapalnymi jelita mamy do wykorzystania parę diet: low FODMAPs, bezglutenową, ketogenną czy specyficznych węglowodanów. Każda z diet ma swoje mocne i słabe strony. Wszystkie charakteryzują się zmniejszeniem lub wykluczeniem określonego składnika odżywczegoz diety.A takie wykluczenia – nawet jeśli ich stosowanie nie przekracza okresu kilku miesięcy, prowadzą do zwiększenia ryzyka powstania niedoborów. Dla dietetyka zaplanowanie diety tak, by uniknąć niedoborów nie powinno być problemem. Jednak innym poważnym zjawiskiem, z którym trzeba się zmierzyć jest wywołana wprowadzeniem diety zamiana mikrobiomu jelitowego.
Czytaj całość...